LAKI ZA LESENE TALNE OBLOGE

Tla so izpostavljena velikim obremenitvam, zato jih je potrebno površinsko obdelati in premazati. Lakirana površina ščiti les pred obrabo in zunanjimi vplivi ter ohranja tla lepa. Površina tal mora vzdržati obsežno obrabo, s pravilno obdelavo pa je lažje ohraniti tla zaščitena.

Priročnik za lakiranje lesenih tal

 

ZAŠČITA IN VZDRŽLJIVOST

Lak je najbolj vzdržljiva alternativa pri površinski obdelavi lesenih tal. Ker lak ustvari zaščitni film na lesu, je le-ta tisti, ki se obrabi in ne les sam. Laki so na voljo v številnih različnih variantah, prilagojeni pa so glede na obrabo tal. Na primer spalnica ne potrebuje obstojnega laka, medtem ko javno uporabne površine ga.

IZGLED IN OTIP

Lakirana tla so na voljo v različnih variantah, odvisno od željenega otipa in zahtev. Današnji laki nam dajejo vtis kot da je les neobdelan, za razliko od olj in olj z voskom. Prav tako lahko po želji dobimo temnejše obarvane lake. Izberete lahko različne stopnje sijaja, od globokega mat do sijaja. Večina lakov ne porumeni sama od sebe, ne moremo pa popolnoma preprečiti porumenitev laka. Izberite lak, ki ne porumeni, da dlje časa ohranite brušen izgled. Če boste barvali lesena tla, se lahko odločite tudi za nanos temelja TEKNOFLOOR BOJA, s katerim lahko kreativno uresničujete svoje ideje. Običajno se temeljni premaz kombinira s končnim premazom (vsi končni premazi ne zahtevajo predhodnega premazovanja s temeljem). V željen odtenek torej obarvamo temeljni premaz, končni premaz pa definira sijaj (od globokega mat do sijaja).

PREDNOSTI

• Deluje kot dodatna zaščitna plast.
• Poskrbi za ohranjanje izgleda.
• Lakirana tla so enostavna za čiščenje.
• Po nanosu končnega sloja laka nadaljna obdelava ni potrebna.
• Pri izbiri barve tal imate možnost kreativnega ustvarjanja.

SLABOSTI

• Poškodb zaradi pritiska in prask ni mogoče popraviti na enak način kot z naoljenim podom ali premazanim z oljem z voskom.
• Za popravilo večje poškodbe lakiranih tal je potrebno le-to obrusiti do čistega lesa in prebarvati ponovno. V izjemnih primerih, na primer če se tla poškodujejo ko so relativno sveže obdelana, lahko mesto poškodbe popravimo, vendar lahko pride do odstopanja v odtenku.
• Vlaga, ki prodre pod barvo, ne najde več poti ven, zato lahko na tleh ustvari grde sledi.

 

Navodila za vzdrževanje

 

Lakirana površina je po 24 urah pripravljena za lažje obremenitve, po 14 dneh pa je popolnoma
uporabna. V tem času se je potrebno izogibati težjim obremenitvam in čiščenju. Umazane površine
lahko očistite z vlažno krpo. Uporabite nevtralen detergent. Kasneje lahko na močno umazanih
površinah uporabite močnejša alkalna večnamenska čistila.

1. Pomivanje suhih tal

Najpreprostejši nasvet je, da suha tla omokrite le, če je to nujno potrebno. Če je umazanija minimalna, je dovolj da prah obrišemo ali posesamo. Na ta način podaljšate čas stika lesenih
tal z vodo. Kuhinja je prostor, kjer je običajno potrebno pogostejše pomivanje, medtem ko v spalnici je bolj pogosto le brisanje prahu.

2. Brisanje prahu
Pogosto in redno sesajte ali obrišite s krpo za prah. S tem preprečite obrabo tal zaradi morebitnih delcev, ki lahko poškodujejo tla.

3. Izbira detergenta
Uporabite pH nevtralno čistilo, prilagojeno vašim lesenim tlem. Izdelki s previsokim ali prenizkim pH lahko poškodujejo lesena tla. Lahko pride do površinskih odrgnin in grde razbarvanosti. Uporabite pravo vrsto čistila glede na zahteve površine. Včasih se lahko zgodi, da v primeru izbire napačnega
čistila, naredimo več škode kot pa koristi.

Na primer pri čiščenju naoljenih lesenih tal uporabite razmaščevalec.
Pri lakiranih in voskanih tleh pa to ni potrebno. Lakiranih lesenih tal ne čistite z navadnim milom.

4. Nadomestite vedro in čistilno krpo
Velja zlato pravilo: čim manj vode! Preveč tekočine lahkopoškoduje vaša lesena tla. Klasične krpe za brisanje prahu puščajo preveč vode na tleh, kar pa na dolgi rok vodi do razbarvanja fug. Namesto teh, uporabite čistilec tal s sprejem. Na lesena tla razprši zelo majhno količino čistilne tekočine, ki
hitro izhlapi. Poleg tega je s čistilcem veliko lažje čistiti kot s krpo in težkim vedrom.

5. Uporabite krpo iz mikrovlaken
Za učinkovito in nežno čiščenje uporabite krpo iz mikrovlaken. Na tleh pustijo le nekaj vode in odstranjujejo madeže ter zbirajo vso umazanijo.

Več o premazih za lesena tla

 

Scroll to Top